Norweska gwiazda (ang. selburose) jest symbolem zimy i Bożego Narodzenia, a przede wszystkim Norwegii. Jednak to nie Norwegowie wymyślili ten wzór. Oni jedynie spopularyzowali motyw powstały na terenach tzw. Żyznego Półksiężyca, czyli obszaru geograficznego ciągnącego się od Egiptu poprzez Palestynę, Syrię po Mezopotamię. Selburose łączy w sobie wzory tradycji islamskiej i chrześcijańskiej oparte na sztuce koptyjskiej i bizantyjskiej, a nawet sumeryjskiej Gwieździe Isztar. Norwegowie zmodernizowali jednak ten motyw i rozpowszechnili go dzięki industrializacji i rozwojowi nacjonalizmu w swoim państwie.
W 1857 roku dziewczyna o imieniu Marit Gulsethbrua Emstad, pochodząca z norweskiej miejscowości Selbu, zrobiła na drutach trzy pary czarno-białych rękawiczek z wzorem róży z ośmioma ostrzami (åttebladrose). Nosiła je co tydzień do kościoła i rękawiczki natychmiast stały się miejscowym hitem. Wszyscy w Selbu chcieli takie mieć.
W 1910 roku Norweski Klub Sztuki i Rzemiosła, czyli Husflidslag, otworzył swój pierwszy oficjalny oddział w Trondheim, największej metropolii położonej najbliżej Selbu. Wówczas rękawiczki rozpowszechniły się w całym kraju. W XX wieku mieszkańcy Selbu robili na drutach 100 000 par rocznie, wysyłając rękawiczki do Francji, Austrii i pozostałych krajów Europy. Rękawiczki stały się modnymi pamiątkami wczasowiczów. Do 1960 roku główne źródło utrzymania mieszkańców Selbu stanowiła produkcja i sprzedaż rękawiczek.
Ceramiczne kafle Nordic to moje wariacje nt. selburose. Zabawy kształtem i kolorem, poszukiwania coraz to nowych kombinacji wzorów.
Kafle są ręcznie malowane i wypalane w technice Raku w temperaturze ok. 1000 st. C.
Kafle można wmontować jako dekory lub powiesić na ścianie.
Wymiary: 20 cm x 20 cm x 0,5 cm
Autorka: Paulina Gobiecka
Jeśli chcecie zobaczyć fotoreportaż autorki z Norwegii kliknijcie w zdjęcie poniżej.